Ny dåbsritual i fokus ved samtale i Rye Kirke

dato

Oplev en spændende aften i Rye Kirke, hvor der sættes fokus på fornyelsen af dåbsritualet. Tirsdag den 9. december 2025 kl. 17:30 inviterer menighedsrådet i Rye og Kirke Sonnerup alle interesserede til en samtale om dåben og dens betydning i nutidens samfund.

Kirkeministeriet nedsatte i 2023 en dåbskommission, som har udarbejdet tre modeller til et nyt dåbsritual. I Rye og Kirke Sonnerup anvender vi en af disse modeller, der både bevarer dåbens kristne genkendelighed og giver mening for nutidens mennesker.

Indledende oplæg fra præsterne

Aftenen indledes med et oplæg fra præsterne, der vil dykke ned i dåbens betydning og de tanker, der ligger bag fornyelsen af ritualet. Dette vil danne grundlag for en åben samtale, hvor deltagerne kan dele deres perspektiver og spørgsmål omkring dåben.

Arrangementet er åbent for alle, og det er en unik mulighed for at engagere sig i en vigtig diskussion om, hvordan vi kan bevare og udvikle vores kristne traditioner i en moderne kontekst.

Praktisk Information
Dato: Tirsdag den 9. december 2025
Tid: Kl. 17:30
Sted: Rye Kirke, Ejbyvej 12, Rye, 4060 Kirke Såby
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut